Stikla pūtēju brīnumi

09.01.2020 11:14

Šodien mūsu skolā viesojās Stikla pūtēji no Ventspils un stikla veidošanas meistars Andrejs Virbulis ar savu palīgu. Nodarbības laikā uzzinājām par stikla rašanos, tā apstrādes veidiem, formām. Meistari veica paraugdemonstrējumus stikla figūriņu veidošanā. Gan drosmīgākajiem bērniem, gan pedagogiem tika dota iespēja pašiem izpūst stikla burbuli, kas nemaz nebija tik viegli. Atbildot uz dažādiem interesantiem jautājumiem, varēja iegūt balviņas. Mums ir ļoti zinoši audzēkņi, jo balvas tika dalītas diezgan aktīvi. Uzzinājām, ka stikla apstrādei ir vairāk kā 9000 gadu sena vēsture, bet stikla figūriņu veidošanai tiek izmantots Venēcijā ražots Murano stikls. Stikla galvenā sastāvdaļa ir kvarca smiltis. Interesanti, ko nezinājām, – ka daudzkrāsainie toņi tiek iegūti, izmantojot dažādu metālu piejaukumus, piemēram – sarkano stiklu iegūst piejaucot tam zeltu, bet zaļo – varšu.
Uzņēmuma meistari stikla kausēšanai izmanto ~ 2000 grādu karsta ūdeņraža gāzes liesmu, kuras ietekmē stikls sāk kust un kļūst plastisks. Redzējām, kā tas sāk sakarst, kļūst mīksts un padodas veidošanai. Procesā tiek izmantoti dažādu krāsu stikla stienīši, kurus kausējot kopā, kā arī piepalīdzot ar palīginstrumentiem, piemēram, pinceti, top stikla figūriņas. Mūsu acu priekšā tapa zivs un sunītis.
Tik interesantā nodarbībā visi sēdēja rātni, atplestām mutēm un uzmanīgi klausījās meistara stāstos.
Paldies! Ceram kādreiz atkal tikties.

Pēdējais atjaunošanas datums: 09/01/2020 11:14
atpakaļ